Jak działają soczewki kontaktowe?

Historia soczewek kontaktowych i usprawnienia, jakie niosą ze sobą na przyszłość to bardzo ciekawe tematy, gdyż wielu z nas ma problemy ze wzrokiem. 

Korekcja wzroku jest chroniczną potrzebą we wszystkich częściach świata. Około 168,5 miliona mieszkańców USA korzysta z jakiejś formy korekcji wzroku, czy to w postaci okularów czy soczewek kontaktowych – to połowa populacji USA!

Coraz więcej osób sięga po soczewki kontaktowe, aby skorygować swój wzrok. Od 1991 roku liczba użytkowników soczewek kontaktowych wzrastała w tempie 4% rocznie. Powody, dla których ludzie decydują się na noszenie soczewek kontaktowych zamiast okularów, są bardzo różnorodne – od aktywnego trybu życia po względy estetyczne.

Co to są soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to małe soczewki recepturowe noszone „w kontakcie” z okiem. Są one przeznaczone do korygowania wad refrakcji i zachowania zdrowia oczu. Unoszą się one na filmie łzowym na powierzchni rogówki.

Nowoczesne soczewki kontaktowe to znacznie więcej niż małe soczewki, które mieszczą się na oku. Działają one jednak w podobny sposób jak okulary: załamują i skupiają światło, dzięki czemu widzimy wyraźnie przedmioty. Ponieważ soczewki przylegają do płynu łzowego na powierzchni oka, poruszają się naturalnie wraz z Tobą. To tylko jedna z zalet, jakie soczewki kontaktowe mają nad okularami, co może pomóc odpowiedzieć na pytanie, jak poprawić wzrok? 

Rodzaje soczewek kontaktowych

Nie wszystkie soczewki kontaktowe są takie same. Występują one w różnych kształtach, zaprojektowanych z myślą o różnych potrzebach. Ich kształt może się zmieniać w zależności od ich „trybu”, od tego jak często są zmieniane, np. codziennie, co dwa tygodnie lub co miesiąc. Służą one również do różnych potrzeb, takich jak korygowanie astygmatyzmu, krótkowzroczności itp.

Soczewki kontaktowe występują w różnych mocach lub „dioptriach”. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, spójrz na pudełko lub swoją receptę. Zobaczysz znak plus lub minus, po którym następuje liczba. Nie wchodząc zbytnio w szczegóły, liczby te wskazują na kształt soczewek, a różne problemy z widzeniem są korygowane za pomocą różnych kształtów soczewek.

Soczewki toryczne, które są grubsze na dole, pomagają skorygować astygmatyzm. Soczewki sferyczne, które są równe na całym swoim obwodzie, pomagają korygować krótkowzroczność i dalekowzroczność. Istnieją również soczewki jednoogniskowe, dwuogniskowe i wieloogniskowe.

Historia technologii soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe i pojęcie soczewek kontaktowych istnieją znacznie dłużej niż się ludziom wydaje. Wraz z wieloma innymi udogodnieniami współczesnego życia, Leonardo da Vinci wymyślił koncepcję soczewek kontaktowych już w 1508 roku. W 1636 roku René Descartes poszedł o krok dalej i narysował wystającą soczewkę kontaktową. Później, w 1801 roku, naukowiec Thomas Young stał się pierwszą osobą, która nosiła soczewki kontaktowe przyklejone do oka za pomocą wosku!

Tak, przeszliśmy długą drogę w kwestii komfortu użytkowania soczewek kontaktowych.

Miękkie soczewki kontaktowe. W 1971 roku oficjalnie wprowadzono miękkie soczewki kontaktowe, wyznaczając nową erę, która bardzo różniła się od sztywnych soczewek kontaktowych z przeszłości.

  • Soczewki kontaktowe codziennego użytku

Kolejna wielka rewolucja w technologii soczewek kontaktowych nastąpiła w 1988 roku, kiedy to na rynek trafiły pierwsze jednorazowe soczewki kontaktowe. Jednak dopiero po ośmiu latach pojawiły się jednodniowe soczewki kontaktowe, które weszły na rynek w 1996 roku.

  • Soczewki kontaktowe silikonowo-hydrożelowe

Teraz mamy soczewki silikonowo-hydrożelowe, które zapewniają większy komfort i mogą być noszone przez dłuższy czas w porównaniu do swoich poprzedników.

  • Kolorowe soczewki kontaktowe

Czy kiedykolwiek chciałaś, aby Twoje oczy miały nieco inny niż naturalny odcień? Teraz możesz spełnić to życzenie, nawet jeśli nie potrzebujesz korekcji wzroku.

Dostępne są kosmetyczne soczewki kontaktowe, które poprawiają, a nawet zmieniają kolor oczu. Dodatkowo soczewki te dostępne są również z receptą zerową, czyli bez korekcji. Istnieją nawet czarne soczewki kontaktowe, które pokrywają twardówkę i mogą dodać wykończenie do twojego następnego kostiumu na Halloween. Jednakże, ponieważ soczewki kontaktowe są wyrobami medycznymi, przed użyciem tych nowatorskich soczewek kontaktowych należy skonsultować się ze specjalistą.

W dzisiejszych czasach, niezależnie od tego, z jakim problemem ze wzrokiem się zmagasz, soczewki kontaktowe są dostępne, aby go rozwiązać. Zabieranie naszych dzieci na regularne badania wzroku jest bardzo ważne. Przecież wzrok odgrywa kluczową rolę w tym, jak dziecko poznaje świat. Ale w jakim wieku powinniśmy zacząć? Dzieci powinny mieć pierwsze kompleksowe badanie wzroku w wieku 3 lat. O ile specjalista nie zasugeruje innego odstępu czasu, badania te powinny być powtarzane co dwa lata. Badania wzroku u optometrysty są ważne nawet wtedy, gdy dziecko rozpoczęło naukę w szkole i ma badane oczy w szkole.

Testy wykonywane w tych badaniach sprawdzają ostrość widzenia (jasność i ostrość), ale widzenie 20-20 nie musi oznaczać, że oczy są zdrowe. Istnieją inne obszary widzenia, takie jak widzenie kolorów lub skupianie się i śledzenie, które mogą mieć inne problemy, które nie są wykrywane w tym rodzaju badania wzroku.

 

Rzeczy, na które należy zwracać uwagę przy widzeniu u dzieci

Obserwuj, jak dziecko patrzy na przedmioty zarówno w domu, jak i w szkole. Niektóre z oznak, które mogą wskazywać na możliwe problemy z widzeniem to:

  1. Siedzenie zbyt blisko telewizora lub tablicy. Kiedy dzieci mają problemy z widzeniem, jedną z pierwszych rzeczy, które naturalnie robią, jest zbliżanie się do przedmiotów lub trzymanie ich bardzo blisko twarzy.
  2. Zez i inne objawy dyskomfortu. Problemy z widzeniem mogą powodować, że dziecko mruży oczy, nadmiernie je pociera, wykazuje większą niż normalnie wrażliwość na światło lub przechyla głowę, gdy patrzy na przedmioty.