Rozszerzenie domu o okna

Jeśli Twój dom nie jest zbyt duży lub jest nieco ciemny, z pewnością nie raz zastanawiałeś się, jak mógłbyś nadać mu bardziej przestronny charakter. W niektórych naszych poprzednich postach podawaliśmy Wam wskazówki, jak to osiągnąć, np. jakie kolory są najbardziej godne polecenia, rodzaj mebli itp. W dzisiejszym poście chcemy skupić się na tym, jak zyskać przestrzeń poprzez „zabawę” z oknami.

Okna są jednym z najważniejszych elementów w każdym pomieszczeniu, są „oczami” domu i mogą sprawić, że dom będzie wyglądał przestronnie i jasno lub wręcz przeciwnie. Oczywiście ideałem byłoby posiadanie wysokiej jakości i dużych okien (więc jeśli wybierasz dom, miej to na uwadze).

Rodzaje okien

Istnieją profile okienne z PVC, które przy grubości zaledwie 70 mm lub nieco większej realizują trudne zadanie: zapewniają maksymalną izolację termiczną, a jednocześnie „kradną” jak najmniej miejsca z części przeszklonej, dzięki czemu przez szybę wpada więcej światła. Co można wykorzystać na przykład w domu letniskowym, zobacz więcej tutaj – https://urodaizdrowie.pl/marzysz-o-domku-letniskowym-nad-morzem-o-tym-musisz-pamietac/.

Istnieje również specjalny rodzaj profilu okiennego, którego skrzydło jest ukryte, przepuszczając jak najwięcej światła. Do tej grupy należy system KÖMMERLING GlassWin, za pomocą którego można tworzyć duże przeszklone konstrukcje. Jeśli, na przykład, budujesz swój własny dom i chcesz dużo i dużo światła, może to być opcja do rozważenia.

Ale realistycznie rzecz biorąc, najprawdopodobniej będziemy musieli dostosować się do „luk”, które mamy już wstępnie zdefiniowane. Dlatego podajemy kilka małych sztuczek, które możesz zastosować w swoich oknach, aby pomóc Ci sprawić, że Twój dom będzie wyglądał na większy niż jest w rzeczywistości.

Jak już powiedzieliśmy, naturalne światło, które wpada przez okno, pomaga zyskać przestrzeń, tworząc bardziej niezagracony efekt wizualny i dając poczucie przestronności. Dlatego im więcej światła wpada, tym lepiej. Aby to osiągnąć, w pewnym stopniu możemy „bawić się” naszymi oknami i ich uzupełnieniami. Jeśli nie możemy ich powiększyć, co jest najbardziej prawdopodobne, to co możemy zrobić, to pobawić się zasłonami, firanami i roletami. Im są cieńsze i bardziej parne, tym więcej światła będą przepuszczać. A znacznie lepiej, jeśli wybierzemy jasne i świetliste kolory. Nawet jeśli przestrzeń, na którą wychodzi pokój, ma wystarczająco dużo prywatności (na przykład jest to prywatny ogród lub patio), można zostawić okna „gołe”. Zapewnia to ciągłość między wnętrzem a przestrzenią zewnętrzną, a pomieszczenie wydaje się znacznie większe.

Jeśli jednak, niezależnie od tego, ile zrobimy i jak bardzo pobawimy się oknami i ich uzupełnieniami, mamy bardzo ograniczone światło naturalne, zawsze możemy „popracować” światłem sztucznym, aby stworzyć wizualne efekty przestronności. Jedną z opcji jest zastosowanie lamp ściennych ze światłem halogenowym, skierowanych w miejsca, do których nie docierają promienie słoneczne. Należy również pamiętać, że lepiej sprawdza się w tym celu światło białe niż żółte. I w zasadzie to są niektóre ze sposobów, w jaki nasze okna mogą nam pomóc w tym, aby nasz dom wydawał się większy (choćby tylko z wyglądu).

Czy w takim razie w swoim domu również masz wodoszczelne ekrany i okna? Piętnaście lat temu przeprowadziłem się na nadbrzeże w Limie i zawsze byłem zaangażowany w to zadanie, aby dom był jak najbardziej odporny i o jak najniższych kosztach utrzymania. Dzięki temu miałem tę wiedzę, co trzeba położyć, tkaniny, wykończenia, stolarkę, sufity, żeby utrzymanie było dużo mniej ciężkie.

Kontraktowałem około 10 lat temu i byłem jednym z pierwszych, którzy montowali tego typu okna PCV imitujące drewno. Ludzie, którzy przyszli nie mogli uwierzyć i do dziś są nieskazitelne. 

Jak ważna jest konserwacja w domu w pobliżu morza, aby uniknąć degradacji materiałów?

Nie można mieszkać nad morzem, jeśli nie myśli się o ciągłym utrzymaniu domu. Możesz myśleć, że to drogie, ale warto to zrobić każdego dnia, kiedy budzisz się i widzisz morze. Istnieją wykończenia, które pomagają zrezygnować z tak wyczerpującej konserwacji na plaży, materiały, które pozwalają na większą trwałość w czasie. Podobnie jak hermetyczne okna PCV, mogą wymagać wyższej inwestycji, ale w dłuższej perspektywie zapewnią Ci lepszą jakość życia.

Jakie inne akcesoria powinni rozważyć właściciele domów, aby chronić swój dom.

Oprócz okien, właściciel domu powinien zabezpieczyć ściany swojego domu odpowiednim malowaniem. Jeśli masz już gotowe okna i ściany, to znaczy, że dokonałeś już przełomu w kwestiach konserwatorskich.

Dodatkowo kupuj rośliny, które nie wymagają codziennej pielęgnacji i nie są narażone na działanie bryzy. Wybierz malowane blachy z brązu lub materiał, który jest bardziej trwały niż inne opcje, takie jak nikiel, który szybko rdzewieje. Wybierz oprawy zewnętrzne, które są odporne na wilgoć, nie używaj metalicznego żelaza itp. Wewnątrz domu należy zwrócić uwagę na to, jakich tkanin używamy i jak wyeksponowane są urządzenia elektryczne, ponieważ wszystko musi być dobrze zabezpieczone. Samochody również potrzebują przestrzeni, w której będą mogły być chronione. Nawet jeśli chodzi o podłogi, upewnij się, że są one antypoślizgowe, ponieważ prawie zawsze będą nieco mokre.