Okna i drzwi tarasowe – jaki model wybrać?

Przydomowy taras to idealne miejsce wypoczynkowe dla wszystkich domowników. Aby móc wygodnie korzystać z tej przestrzeni niezbędne okażą się okna i drzwi tarasowe, dopasowane zarówno do naszych potrzeb, jak i samej bryły domu. Jakie rozwiązania proponują topowi projektanci? Jakie innowacje warto wziąć pod uwagę?

Okna i drzwi tarasowe – jakie role spełniają?

Okna i drzwi tarasowe pozwalają na wpuszczanie do wnętrza salonu jak największej ilości światła, dogrzewanie go energią słoneczną w czasie chłodniejszych dni. Pełnią też funkcję estetyczną i pozwalają na cieszenie się widokiem zieleni za oknem. Współcześnie najchętniej wybierane są okna i drzwi tarasowe sięgające od podłogi niemal po sufit – taka stolarka okienna stosowana jest przede wszystkim w domach stylizowanych na skandynawskie, ale też w budynkach loftowych czy minimalistycznych. Duże przeszklenia unowocześniają bryłę domu i nadają jej niebanalnej oprawy. Szukając idealnych okien i drzwi tarasowych, uwzględnijmy parametry takiej stolarki okiennej – pamiętajmy, że okna mają przede wszystkim chronić przed wychładzaniem pomieszczeń. Miejmy na uwadze także to, że to właśnie drzwi tarasowe są najczęstszą drogą dla włamywaczy – zadbajmy o to, aby wybrane przez nas okna i drzwi tarasowe posiadały odpowiednie atesty i certyfikaty antywłamaniowe.

Przesuwne okna i drzwi tarasowe – wygoda w zasięgu ręki!

Nie ma wątpliwości, że jednym z najchętniej stosowanych rozwiązań w polskich domach są przesuwne okna i drzwi tarasowe. Rozwiązanie o jest nie tylko wygodne i nowoczesne, ale też pozwala na znaczną oszczędność miejsca wewnątrz domu. Stolarka okienna tego typu montowana jest na specjalnych, wzmocnionych szynach – to rozwiązanie jest niezbędne, aby utrzymać ciężkie i nierzadko szerokie drzwi tarasowe. Przesuwne drzwi nie odbiegają estetyką od otaczających ich okien, przez co całość zabudowy wygląda estetycznie i spójnie.