Jazda bez prawa jazdy – poważne konsekwencje łamania prawa

Jeszcze do niedawna jazda bez prawa jazdy była łagodnie traktowanym wykroczeniem. Osoby prowadzące pojazd mechaniczny bez odpowiednich uprawnień karane były grzywną w wysokości 500 zł. Od tego roku kierowcy łamiący prawo są karani zdecydowanie bardziej surowo. Jakie konsekwencje czekają na osoby rażąco łamiące przepisy w tym zakresie? Sprawdź!

Jakie konsekwencje niesie za sobą jazda bez prawa jazdy?

Jazda bez prawa jazdy dla wymiaru sprawiedliwości jest wykroczeniem, nie przestępstwem. Mimo tego, nielegalne poruszanie się samochodem czy motocyklem po drogach publicznych jest ostro karane. Przede wszystkim, prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy mocno odbije się na domowym budżecie. W tym roku minimalna kara za to wykroczenie wynosi 1500 zł. W niektórych przypadkach wysokość grzywny może wzrosnąć nawet do 30000 zł. Masz uprawnienia do kierowania „osobówką”, ale chcesz spróbować swoich sił w jeździe ciężarówką? Lepiej zastanów się dwa razy: wysokiej karze finansowej  podlega również prowadzenie pojazdu należącego do innej kategorii, niż ta widniejąca w Twoim prawie jazdy.

Sprawa w sądzie

Skutki niedostosowania się do przepisów nie ograniczają się do konieczności zapłacenia grzywny. Każde wykroczenie tego typu ma swój finał w sądzie. Osoba łamiąca prawo otrzymuje zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych przez okres od 6 miesięcy do 3 lat. Jeśli kierowca nie będzie stosował się do wyroku sądu, może trafić za kratki na okres od 3 miesięcy do 5 lat.

Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy nieodpowiedzialny kierowca nielegalnie prowadzący samochód czy inny pojazd spowoduje wypadek.

 

https://donnawhitefornchouse.com/akcesoria-dla-konia-jakie-produkty-warto-wybrac/ https://bridge-o-rama.com/miedzynarodowa-norma-dla-produktow-medycznych/ https://puneonlinemall.com/pogoda-w-turcji-w-sezonie/