Obiektywna ocena norm BRC

Normy BRC są szalenie restrykcyjne. Nie można jednak uznać tego za wadę, ponieważ dzięki temu można zadbać o większy poziom bezpieczeństwa wszystkiego, co odnosi się do produkowanej żywności. Warto chwilę zatrzymać się nad tym, co tak naprawdę niesie ze sobą audyt BRC, który organizowany jest również po zakończeniu okresu certyfikacji.

Po co jest audyt BRC?

Firma DJB doradztwo zapewnia wsparcie, jeżeli chodzi o przyznanie certyfikacji. Oni również przeprowadzają audyt BRC, którego celem jest przeprowadzenie obiektywnej oceny norm, jakie powinny być już w użytku codziennym danego przedsiębiorstwa. Nie można patrzeć na to z tej perspektywy, że chodzi o wytknięcie błędów. W końcu nie każda firma jest doskonała. Chodzi tutaj raczej o to, aby móc służyć wsparciem – tym bardziej, że chodzi tu o nowe normy, które przecież nie będą od razu tak łatwe do załapania. 

Trzeba wiedzieć, że wyróżnia się kontrolę zapowiedziane, jak również te niezapowiedziane. Niezależnie od tego, która z tych form zostanie wybrana, treść i procedury są takie same. Z tą jednak różnicą, że audytor niezapowiedziany powinien rozpocząć kontrolę w ciągu trzydziestu minut od pojawieniu się w danym miejscu.

Niezgodności podczas audytu

Pomimo tego, że certyfikat BRC został przyznany, wykazano pewne niezgodności. O nich wszystkich firma dowiaduje się na bieżąco, podczas przeprowadzonej kontroli, jak również z raportu, który zostanie wręczony po zakończeniu. Zakład musi zobowiązać się do usunięcia wszelkich niedogodności, jakie zostały wykazane. Co więcej, trzeba również odpowiedzieć na pytanie, co jest naprawdę przyczyną. Jest to potrzebne do tego, aby móc w przyszłości nie doprowadzić do powstania takiej samej sytuacji. Wdrożenie działań zapobiegawczych jest bardzo ważnym elementem – zarówno, jeśli mowa o procesach podczas certyfikacji, jak również później. 

Czy można uniknąć niezapowiedzianego audytu?

Nie, nie można uniknąć. Tzn. lepiej, jeżeli zostanie on przeprowadzony. Jeżeli okaże się, że jednostka certyfikująca zapomniała o przeprowadzeniu niezapowiedzianej kontroli może okazać się, iż BRCGS odmówi zatwierdzenia audytu – przez co dana organizacja może zostać narażona na utratę certyfikacji. Na szczęście, nie na zawsze. Jedynie do momentu, aż w końcu niezapowiedzialny audyt zostanie przeprowadzony. Nie ma jednak co robić sobie dodatkowych kłopotów, ciesząc się z tego, że stale posiada się certyfikat BRC. 

 

http://artexint.com.pl/stacjonarny-i-internetowy-sklep-jezdziecki/ https://nafakcie.pl/ubezpieczenie-zdrowotne-i-zyciowe-czym-sie-roznia/ http://defendingwisconsin.org/jakie-spodnie-do-jazdy-konnej-kupic/