Najważniejsze zasady działania agregatów prądotwórczych

Urządzenia zasilane energią elektryczną stanowią obecnie podstawę wyposażenia zarówno instytucji, jak i gospodarstw domowych. Zdarzają się jednakże problemy z dostawą prądu z sieci elektrycznej z powodu różnego typu awarii lub spadków napięcia. Niezastąpiony wówczas okaże się agregat prądotwórczy.

Budowa i działanie agregatu prądotwórczego

Agregat prądotwórczy jest urządzeniem działającym na zasadzie przetwarzania zużytych sił mechanicznych w energię elektryczną. Składa się z takich podstawowych elementów, jak: prądnica synchroniczna, silnik spalinowy, rama wyposażona w amortyzatory, akumulator, zbiornik paliwa, przyłącza z gniazdami oraz tłumik spalin. Najbardziej istotną część agregatu stanowi prądnica, zbudowana z dwóch elementów – stojana i magnetycznego wirnika. W zależności od ilości nawiniętych uzwojeń, wyróżnić można agregaty jednofazowe lub trójfazowe.

Jak działa agregat prądotwórczy? Energia wytwarzana podczas spalania paliwa wprawia w ruch wirnik prądnicy, którego działanie oparte jest na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Polega ona na tym, że zmiana strumienia pola magnetycznego wytwarza w zamkniętym obwodzie prądnicy prąd elektryczny.

Rodzaje i zastosowanie agregatu prądotwórczego

Ze względu na budowę prądnicy agregaty dzieli się na dwa rodzaje: jednofazowe i trójfazowe. Agregaty mogą być zasilane olejem napędowym, benzyną lub gazem. Jaki agregat prądotwórczy wybrać?

Agregat jednofazowy sprawdzi się w przypadku zasilania urządzeń potrzebujących do pracy napięcie o mocy 230V, czyli najczęściej podstawowego sprzętu znajdującego się w wyposażeniu gospodarstw domowych, jak np. lodówki czy telewizory. Wybór agregatu trójfazowego będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku konieczności zasilenia urządzeń wymagających mocy 400V. Do takich sprzętów o dużej mocy zaliczyć można m.in. zestawy hydroforowe, urządzenia grzewcze czy różnego typu elektronarzędzia i maszyny.

Czas pracy agregatu prądotwórczego

Istotnym czynnikiem przy wyborze agregatu prądotwórczego powinno być również określenie długości jego czasu pracy przy pełnym zbiorniku, poziomu spalania oraz norm emitowanych spalin. Ponieważ agregat należy do bardzo głośno pracujących urządzeń, również poziom generowanego hałasu będzie bardzo ważny, zwłaszcza przy agregatach pracujących wewnątrz pomieszczeń.

Agregat prądotwórczy to współcześnie coraz bardziej niezastąpione urządzenie. Sprawdza się jako rezerwowe źródło prądu, ale także w miejscach pozbawionych dostępu do sieci elektrycznej. Warto się w niego zaopatrzyć. Jest to jednak wydatek związany z dużym obciążeniem finansowym, toteż przy jednorazowej lub sporadycznej jego używalności można zdecydować się na jego wynajem.

 

https://pssz.pl/aktualizacja-iso-27002-czego-mozna-sie-spodziewac/ https://digital-system.pl/nowa-platforma-blockchain-dla-firm/ https://bridge-o-rama.com/miedzynarodowa-norma-dla-produktow-medycznych/