Ubezpieczenie OC – najważniejsze informacje

Decydując się na kupno samochodu, warto wiedzieć, że jednym z obowiązków posiadacza pojazdu mechanicznego jest zakupienie polisy ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie OC to polisa obowiązkowa, która pozwala na legalne poruszanie się po polskich drogach. Ile kosztuje ubezpieczenie OC? Gdzie możemy je nabyć?

Czym jest ubezpieczenie OC?

Na polskim rynku dostępnych jest kilka polis komunikacyjnych, jednak tylko polisa OC jest obowiązkowa. Polisa ta chroni innych kierowców – jeśli będziemy sprawcami wypadku czy kolizji, to właśnie nasz ubezpieczyciel pokryje podstawowe koszty napraw. Brak ważnej polisy OC sprawia, że za wszelkie szkody będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Ubezpieczenie OC to polisa roczna – musimy pamiętać, by przed jej końcem zakupić nowe ubezpieczenie, by zachować ciągłość. Nawet jeden dzień bez ważnego ubezpieczenia naraża na poważne straty finansowe. Ubezpieczenie OC może być zakupione z inna polisą, np. ubezpieczeniem AC.

Czy ubezpieczenie OC można kupić bez wychodzenia z domu?

Z czego wynika cena OC? Wiadomo, że wysokość składki polisy OC nie jest stała. Cena wynika z wielu czynników, w tym z wieku i marki samochodu, pojemności silnika, ale też miejsca rejestracji samochodu. Chcąc znaleźć najlepszą ofertę, nie musimy chodzić po biurach ubezpieczycieli i sprawdzać ceny. Wystarczy skorzystać z kalkulatora OC – to nowoczesne rozwiązanie, dostępne z wysokości przeglądarki internetowej. Kalkulator OC potrzebuje wyłącznie dwóch informacji – daty urodzenia posiadacza samochodu oraz numerów tablicy rejestracyjnej. Pozostałe dane pobiera on z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Kalkulator znajduje najlepsze oferty na rynku. Jeśli która z propozycji przypadnie nam do gustu, możemy ją zakupić online. To niezwykle proste!