Jazda konna – sport dla każdego!

Jazda konna to sport ogólnorozwojowy – pozwala na uelastycznienie i wzmocnienie mięśni grzbietu, kręgosłupa, mięśni brzucha. Jazda konna jest sportem bez większych ograniczeń wiekowych – nauka może rozpocząć się już w wieku kilku lat. To dyscyplina szczególnie często wybierana przez osoby ceniące kontakt z naturą. Jazda konna to także doskonały sposób na rehabilitację. Od czego rozpocząć przygodę z hippiką?

Znajdź odpowiednią stadninę i nauczyciela jazdy

Pierwszym krokiem jest oczywiście znalezienie stadniny w naszej okolicy – telefonicznie warto umówić się na spotkanie i poznać nauczycieli jazdy. Podczas takiego spotkania nie tylko zapoznamy się ze stadniną, ale też poznamy sposób jej działania, godziny otwarcia, obłożenie lekcjami.

Przygotuj się do jazdy

Decydując się na lekcje jazdy konnej koniecznie zapewnij sobie bezpieczeństwo i komfort. Podczas pierwszych jazd możliwe będzie wypożyczenie kasku jeździeckiego w stadninie, jeśli będziemy chcieli kontynuować naukę warto taki kask zakupić.

Decydując się na jazdę konną warto zaopatrzyć się w zestaw ubrań, które dedykowane będą wyłącznie do tego sportu. Jednym z podstawowych elementów ubioru jeźdźca są bryczesy, czyli wygodne, elastyczne spodnie z dodatkowymi wzmocnieniami. Bryczesy tworzone są najczęściej z materiałów szybkoschnących, co dodatkowo podnosi wygodę i komfort. Bryczesy dostępne są w kilku opcjach – warto zapoznać się z modelami i wybrać produkt dopasowany do naszych oczekiwań.

Aby jazda konna była bezpieczna niezbędne okażą się także buty jeździeckie. Wśród najchętniej kupowanych wymienia się klasyczne oficerki (czyli buty wysokie, pod kolano), jak i sztyblety (czyli obuwie niższe, chroniące kostki). But ochroni stopę przed urazami, pozwoli również na stabilne utrzymanie się w strzemionach.

https://mainejug.org/podstawowe-wyposazenie-dla-jezdzca-i-konia/ https://gardenogrody.pl/budowa-i-pokroj-czyli-anatomia-konia-w-pigulce/ https://ecceo13-iof.org/rodzaje-derek-zimowych-dla-koni-jak-podejsc-do-tematu-derkowania/